Bądźcie świadkami miłości! – zachęca biskup Wojciech Polak. Składając życzenia rektorom Polskich Misji Katolickich, księżom i Rodakom żyjącym na emigracji, przypomina, że jako chrześcijanie jesteśmy przede wszystkim świadkami Zmartwychwstałego.
„Niech (...) we wszystkich wspólnotach, rodzinnych i parafialnych, niech wszędzie tam, gdzie żyją i pracują Polacy rozsiani po całym świecie, wraz z pierwszymi promieniami wstającego o tej porze w Europie wiosennego już słońca, dotrze do Was, Siostry i Bracia, radosna nowina o Zmartwychwstałym” – pisze bp Wojciech Polak, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa emigracji.
Podkreśla, że Chrystus idzie z nami po drogach naszego życia tak, jak po swoim zmartwychwstaniu, szedł z uczniami idącymi do Emaus. Rozsianych po świecie Polaków zachęca do bliskości z Jezusem, w spojrzeniu którego znajdujemy odpowiedź na najgłębsze pragnienia naszego serca. „W świecie, który tak często zasnuty i owiany jest mgłą egoizmu, rywalizacji, szaleńczej wręcz pracy, w której się bez reszty zatracamy, i codziennej walki o przetrwanie, niech On, Zmartwychwstały, pozwoli nam odnajdywać pokój i radość, pełnię życia i miłości, tę wiarę, której On sam, Zmartwychwstały, jest najpewniejszym fundamentem” – pisze bp Polak.
Przypomina słowa Jana Pawła II, mówiącego, że „świat z niecierpliwością oczekuje naszego świadectwa miłości, świadectwa, które płynie z wiary w Zmartwychwstałego Chrystusa”. Delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa emigracji zaznacza, że tego świadectwa oczekują także ludzie i społeczności, w których Polacy żyją na emigracji.
Kierując świąteczne życzenia, bp Polak zapewnia emigrantów o swojej modlitwie za nich.
26 listopada 2009 r. Konferencja Episkopatu wybrała bp. Wojciecha Polaka na nowego delegata ds. duszpasterstwa emigracji polskiej. Zastąpił on w tej posłudze abp. Zygmunta Zimowskiego, który podjął obowiązki w Stolicy Apostolskiej. Zadaniem delegata ds. duszpasterstwa emigracji polskiej jest m.in. koordynacja działań duszpasterskich wśród wielomilionowej rzeszy Polaków poza granicami kraju i nawiązywanie kontaktów z miejscowymi episkopatami.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.