Były szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapewnił w czwartek przed komisją śledczą badającą tzw. aferę hazardową, że jego działania ws. ustawy hazardowej były zawsze zgodne z prawem i podyktowane troską o publiczne pieniądze. Zaprzeczył, by lobbował w interesie branży hazardowej. Uważa też, że b. szef CBA Mariusz Kamiński manipulował informacjami, by go zaatakować.
"To, co uczynił Mariusz Kamiński, były szef CBA, tutaj na tej komisji, przechodzi wszelkie bariery absurdu. Muszę w sposób stanowczy zdementować te liczne, bezpodstawne, nieprawdziwe oskarżenia, które godzą w moją osobę, w moją rodzinę i w moich najbliższych. Stanowczo przeczę zarzutom lobbystycznym. Taka (...) sytuacja niezgodna z prawem i moim sumieniem nigdy nie miała miejsca w moim życiu" - oświadczył Chlebowski.
Oskarżył CBA o manipulowanie stenogramami z podsłuchów jego rozmów z biznesmenami branży hazardowej. "Jako przewodniczący komisji finansów publicznych nie mogę też ponosić odpowiedzialności za to, że niektóre nie związane z ustawą hazardową rozmowy telefoniczne zostały zmanipulowane. Rozmowy, w których człowiek używa skrótów i przenośni" - oświadczył.
Największą manipulacją i kłamstwem byłego szefa CBA nazwał zarzut, że poprzez próby lobbowania na rzecz branży hazardowej chciał uszczuplić wpływy do budżetu państwa. "Jest to ohydne kłamstwo. Odwrotnie - chciałem zwiększenia dochodów do budżetu państwa" - przekonywał. Podkreślił, że nie był zwolennikiem tzw. dopłat do gier, ale - tłumaczył - alternatywą, którą proponował zamiast dopłat do gier (nieobjętych monopolem państwa, np. do gier na automatach), było podniesienie podatków od automatów o niskich wygranych. Podkreślił, że system dopłat nie funkcjonuje w prawie żadnym kraju UE.
"Nigdy nie lobbowałem na rzecz jakiegokolwiek rozstrzygnięcia, które mogłoby w konsekwencji negatywnie wpłynąć na budżet państwa" - oświadczył Chlebowski. "Nie proponowałem uszczuplenia budżetu o 500 mln zł. Proponowałem rozwiązania, które mogły dać budżetowi kilkaset milionów zł. Proponowałem podwyższenie podatków od jednorękich bandytów, zamiast rozwiązania, które w swojej konsekwencji mogłoby bardzo mocno uderzyć w budżet państwa" - argumentował.
Przyznał, że zna biznesmenów z branży hazardowej: Ryszarda Sobiesiaka i Jana Koska. Według niego ich wspólne rozmowy poświęcone zmianom w ustawie hazardowej dotyczyły sygnałów o niebezpiecznych dla budżetu państwa skutkach, jakie nowela mogła nieść. "W tych kontaktach zasygnalizowano mi niebezpieczeństwa wynikające z ustawy hazardowej, mające wpływ na dochody budżetu państwa. Jako przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych musiałem te sygnały traktować bardzo poważnie" - dodał. Podkreślał, że jako szef komisji finansów publicznych był zobligowany dbać o interesy państwa.
Chlebowski powiedział, że Sobiesiak jest jego znajomym, z którym czasem rozmawiał. Dodał, że dwa razy był w należącym do biznesmena ośrodku w Zieleńcu (raz na Sylwestra ze znajomymi, za co zapłacił). Mówił, że zna Sobiesiaka prawdopodobnie od 4-5 lat, ale nie jest to znajomość, którą można nazwać "zażyłością".
"Nigdy nie utrzymywaliśmy jakichś bliskich kontaktów. (...) Być może były to 3-4 spotkania towarzyskie, czasami bardzo krótkie spotkania, w różnych miejscach (...) w restauracji, na ulicy, zdarzały się także spotkania w biurze poselskim" - zeznał. Powiedział też, że o tym, iż Sobiesiak ma wyrok za przestępstwo korupcyjne, dowiedział się 1 października 2009 r., gdy - jak mówił - "rozpoczęła się rzekoma afera".
Chlebowski powiedział, że Sobiesiak nie wspierał jego kampanii wyborczej. Przyznał, że wpłaty na jego kampanię w 2005 roku dokonał Kosek. Zaprzeczył, aby Sobiesiak proponował mu pieniądze za ewentualne przysługi. "Nigdy nie proponował pieniędzy, on mnie doskonale znał. Wiedział, że gdyby to uczynił, to byłby koniec naszej znajomości" - powiedział Chlebowski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.